Gorjenii, în sferturile EuroChallenge
Flaviu Dincă ,20 februarie 2015,00:01 nr. afisari:2156
Energia Tg. Jiu s-a calificat în sferturile de finală ale FIBA EuroChallenge, graţie victoriei reuşite după prelungiri în faţa echipei kazahe, BC Astana, cu scorul de 90-89 (12-18, 18-14, 25-20, 23-26, 12-11), miercuri seara, pe teren propriu, în penultima etapă din Grupa I a competiţiei.
Gorjenii, deţinătorii Cupei României, şi-au asigurat câştigarea grupei şi un loc în sferturi graţie acestei victorii dramatice reuşite în faţa unei echipe foarte valoroase.

Meciul a fost unul foarte echilibrat pe tot parcursul său, diferenţa maximă, de opt puncte fiind înregistrată în minutul 28, când Energia conducea cu 53-45. Oaspeţii au controlat prima parte a meciului, iar după primul sfert aveau un avans de şase puncte, 12-18. BC Astana încă avea un avantaj de cinci puncte, 28-23, la mijlocul sfertului al doilea (15). Gazdele au egalat, 30-30 (min. 19), iar apoi au rămas la cârma jocului până pe final. Cu 4 minute şi 41 de secunde rămase din timpul de joc, Energia conducea cu 66-62, dar câteva erori au făcut ca oaspeţii să se apropie şi chiar să preia conducerea, cu 74-71, cu 68 de secunde rămase. Echipa din Tg. Jiu s-a mobilizat şi a egalat de două ori în ultimul minut, Watson reuşind un coş de două  puncte, cu trei secunde înainte de sirenă, care a trimis meciul în prelungiri.
În extra-time, kazahii au condus mai tot timpul, chiar şi la patru puncte, dar de la 85-89, cu 1 minut şi 39 de secunde, nu au mai reuşit nimic, în timp ce americanul Giordan Watson a devenit eroul gorjenilor, prin cele cinci puncte înscrise, care au adus victoria cu 90-89.

Pentru Energia au evoluat Giordan Watson, 23 puncte, 1 recuperare, 4 pase decisive, Porter Troupe 11 p, 2 rec, 5 pd, Louis Darby 14 p, 4 rec, Michal Kremen 5 p, 6 rec, 1 pd, Nemanja Milosevic 15 p, 8 rec, 1 pd, Tal Karpelesz 6 p, 5 rec, 1 pd, Barîş Aktaş 1 pd, Andreas Glyniadakis 16 p, 6 rec, 1 pd. Antrenor: Antonis Constantinides.
În celălalt meci al grupei, Enel Basket Brindisi (Italia) a învins-o pe Okapi Aalstar (Belgia) cu 101-66.
În clasament, Energia ocupă primul loc, cu 9 puncte, şi este virtuală câştigătoare a grupei, fiind urmată de Enel Basket Brindisi, 7 puncte, BC Astana, 7 p, Okapi Aalstar, 7 p. Pe 24 februarie, vor avea loc ultimele meciuri din grupă, Energia — Enel Basket şi BC Astana — Okapi Aalstar.
Primele două clasate în cele patru grupe ale fazei Last 16 ale competiţiei se califică în sferturile de finală.