CS Saishin Karate Do a câştigat întrecerea pe cluburi la general
KARATE
Vâlcenii au păstrat trofeul
Desfăşurată în Sala Traian din Râmnicu Vâlcea, cea de-a XVI-a ediţie a Cupei Saishin a adunat la start 281 de karatişţi, de la 19 cluburi
Mircea OGLINDOIU şi Cosmin LENGYEL-IONESCU ,29 aprilie 2015,00:02 nr. afisari:2890

Competiţia s-a desfăşurat la copii, minicadeţi, cadeţi, juniori, tineret  şi seniori, masculin şi feminin, la probele de kata şi kumite. Organizator, Clubul Sportiv Saishin Karate Do a obţinut 14 medalii de aur, 15 de argint şi 17 de bronz, rezultate prin care s-a clasat pe primul loc în ierarhia generală, fiind urmat CS Sagitarius Bucuresti, CS Scorpion Bucureşti şi LPS Petrache Triscu Craiova. Pregătiţi de Ştefana  Vlăduţ, Alin Madan, Loredana Oprescu şi Bianca Munteanu, Rareş Toghe, Adrian Diculescu, Andrei Moţa, Roxana Hoanţă, Maria Diaconu, Andreea Matei, Augustin Sandu, Silviu Tudor, Ionuţ Statioiu, Sorin Gruia, Gheorghe Paulescu, Mihai Păunescu şi Loredana Marica au fost sportivii de la CS Saishin care au urecat pe prima treaptă a podiumului de premiere.

29 de medalii pentru craioveni

Karatiştii de la LPS “Petrache Trişcu” Craiova au urcat de 29 de ori pe podium, la Cupa « Saishin ». Elevii lui Geri Mitroi şi Ionel Totilcă au obţinut 8 medalii de aur, 8 medalii de argint şi 13 medalii de bronz. Pe prima treaptă a podiumului au urcat Isabel Călăraşu, David Costache, Radu Păunescu(2), Isabelle Irodia, Anisia Zamfir şi Gabriel Rădoi. « A fost o competiţie bună pentru copii, o experienţă frumoasă. Ne-am întors cu 23 de medalii, un bilanţ bun, dar asta nu contează foarte mul, ceea ce e important este că sportivii noştri au concurat bine şi au căpătat mai multă experienţă competiţională.”, a declarat Geri Mitroi, directorul LPS “Petrache Trişcu” Craiova.