SCM Craiova – CSM Ploieşti 23-17 (13-9)
,17 mai 2015,23:05 nr. afisari:2277

Echipe:
SCM Craiova: I. Munteanu - Tiron (5 goluri), Eidem (4), Tănăsie (4), Apipie (3), Florica (2), Cioaric (2), Ianaşi (1), Zamfirescu (1), Georgescu, A. Amariei, C. Tomescu. Antrenor: Aurelian Roşca.
CSM Ploieşti: E. Şerban, A. Dumitru - Shutska (6), Toth (3), I. Dinu (2), C. Preda (2), Ad. Vasilescu (2), R. Ştefan (1), Chiricuţă (1), A. Dincu. Antrenor: Goran Kurtes.

Echipa feminină de handbal CSM Ploieşti a bifat, sâmbătă, cea de-a patra înfrângere consecutivă din tot atâtea meciuri disputate în playofful Ligii Naţionale. Gruparea antrenată de Goran Kurtes şi Daniel Gheorghe a fost învinsă în două partide de campioana en-titre HCM Baia Mare, în primul tur, intrând în faza pentru locurile 5-8, unde însă a pierdut duelul cu SCM Craiova.

După ce formaţia craioveană, antrenată de Aurelian Roşca, s-a impus la Ploieşti, în primul meci al confruntării, aceasta şi-a adjudecat victoria şi pe teren propriu, sâmbătă. Fără câteva absenţe de marcă în echipă, în special la linia de nouă metri, CSM Ploieşti nu a putut să emită pretenţii nici în Oltenia, diferenţa înregistrată fiind exact aceeaşi ca în meciul din Sala “Olimpia”, care s-a încheiat cu scorul de 26-20 (14-10).

SCM Craiova - care a încheiat pe locul al patrulea sezonul regulat, după ce la finalul turului ocupa chiar poziţia secundă - a confirmat statutul de favorită, având în vedere că gruparea prahoveană pornea cu şansa a doua, clasându-se pe locul al optulea sezonul regulat.

În meciul de sâmbătă, SCM Craiova s-a desprins încă din prima parte, la pauză având avantaj de patru goluri, scor 13-9. La reluarea partidei, oltencele s-au distanţat şi mai mult, însă, pe final, CSM Ploieşti a reuşit să reintre în joc, apropiindu-se la 19-17, în ultimele cinci minute. Gazdele s-au trezit la timp, însă, încheind partida cu un parţial de 4-0, adjudecându-şi victoria cu scorul de 23-17.