ATLETISM Campionatul Naţional de Iarnă la Marş (S, T, J1, J2, J3, C1)
Şapte medalii în pas de marş
Cosmin LENGYEL-IONESCU ,31 martie 2015,00:01 nr. afisari:1170

Mărşăluitorii craioveni au trecut de prima provocare a anului urcând pe podium. Duminică, la Reşiţa, s-a susţinut Campionatul Naţional de Iarnă la Marş(S, T, J1, J2, J3, C1), unde peste 150 de practicanţi ai marşului din toată ţara s-au întrecut într-un cadru oficial, în vederea obţinerii unei medalii naţionale. Reprezentanţii Băniei au reuşit să urce de şapte ori pe podium, acumulând o medalie de aur, patru medalii de argint şi două de bronz.

De la CSM Craiova, la individual, Claudia Ştef a ocupat locul secund, în cursa senioarelor de 20 de km, cu un timp de 1:38:08 h, un rezultat care totuşi o califică la Campionatul Balcanic de Marş, din luna aprilie, deşi sportiva şi-ar fi dorit o prezenţă pe prima treaptă a podiumului, la Reşiţa. În cursa feminină de 3km, categoria J3, Elena Costea a obţinut tot o medalie de argint, cu timpul de 15:24:66 min. Echipa de senioare a clubului sportiv municipal, formată din Claudia Ştef, Alina Niţuleasa şi Andreea Artimon, s-a clasat pe poziţia secundă în clasamentul pe echipe, aducând încă o medalie de argint, în timp ce  formaţia de tineret, în componenţa Liliana Manolache, Neli Arvatu şi Alina Băţilă, a adjudecat medalia de bronz în clasamentul senioarelor şi a câştigat titlul naţional la tineret.

Au început concursurile naţionale de marş, unde noi reuşim în fiecare an să obţinem medalii importante. Şi în acest an se pare că am început cu dreptul, au venit cinci medalii de la Reşiţa, un bilanţ bun pentru noi. A venit şi un titlu naţional la tineret fete, echipe, eu spun că ne-am încadrat în obiectiv, deşi se putea şi mai bine, am mai fi putut câştiga câteva medalii.
A declarat Sorin Manda, directorul CSM Craiova

Din partea LPS “Petrache Trişcu”, Florentin Odina a obţinut o medalie de argint, la J3 – 5 km, iar echipa feminină de J1, formată din Laura Brotac, Ionela Ştefan şi Ana-Maria Dungă, a urcat pe a treia treaptă a podiumului.