Sanse minime in duelul cu oltencele
CSM Ploieşti – SCM Craiova 20-26 (10-14)
,13 mai 2015,18:22 nr. afisari:2571

Ieri seară, echipa feminină de handbal CSM Ploieşti a debutat în cadrul fazei pentru locurile 5-8 din playofful Ligii Naţionale, primind vizita formaţiei SCM Craiova. Învinsă de campioana en-titre HCM Baia Mare în sferturi, în două meciuri, echipa pregătită de Goran Kurtes şi Daniel Gheorghe pornea, din nou, cu a doua şansă, având în vedere că gruparea olteană, antrenată de Aurelian Roşca, încheiase sezonul regulat pe locul al patrulea. Formaţia craioveană a ajuns în această fază după ce a pierdut, în două meciuri, confruntarea cu HCM Roman.
Meciul a început sub semnul echilibrului, jocul fiind foarte fizic. Ambele echipe au alternat la conducere până la mijlocul reprizei. De la scorul de 5-4 pentru gazde, gruparea craioveană a reuşit un parţial de 4-0 în cinci minute, desprinzându-se.

Gherman a oprit seceta din tabăra ploieşteană. Dar, apărarea oaspetelor a continuat să blocheze încercările gazdelor, iar în atac au găsit soluţii, distanţându-se la cinci lungimi, scor 6-11 (min. 24).
CSM Ploieşti a echilibrat jocul în finalul reprizei, iar la pauză scorul era 14-10 pentru oaspete.
La reluarea partidei, SCM Craiova s-a distanţat prin două goluri rapide. Echipa ploieşteană a replicat, revenind la patru goluri în urmă. Dar, nu a reuşit să se apropie mai mult. Iar la mijlocul reprizei, formaţia craioveană s-a desprins decisiv prin trei goluri la rând, ducând scorul la 21-15 (min. 47).

Diferenţa s-a menţinut la şase-şapte goluri până la final, scorul după 60 de minute fiind 26-20 pentru oaspete. Astfel, echipa ploieşteană are şanse mici de a avansa în disputa pentru locul 5, având nevoie să câştige două meciuri la Craiova.
Principalele jucătoare ale formaţiei ploieştene au fost Gherman 6 goluri, Chiricu?ă 4 (3/4 de la 7m), Preda, Ionescu, Dinu - toate cu câte 3 goluri.
De la SCM Craiova s-au remarcat Eidem 6 goluri, Tiron 4, Ianaşi 4 (3/4 de la 7m), Cioaric 3 şi portarul Munteanu, cu 10 intervenţii.
Următorul meci al disputei dintre CSM Ploieşti şi SCM Craiova va avea loc sâmbătă, pe terenul oltencelor, iar dacă va mai fi nevoie, partida decisivă este programată luni, 18 mai, tot în Oltenia.